zamknij Serwis używa plików cookies w celu identyfikacji i konfiguracji użytkownika, sesji, statystyk.

Baza wiedzy

Choroba alkoholowa, nazywana też alkoholizmem polega na zbyt częstym piciu alkoholu oraz na stracie kontroli ilości jego spożywania. Szacuje się, że na tę przypadłość choruje aż 20% osób nadużywających alkoholu. W wyniku choroby alkoholowej alkoholik ponosi liczne straty, chociażby chorując i tracąc zdrowie i życie. Nadużywanie alkoholu prowadzi do licznych chorób występujących w trakcie ciągu alkoholowego, tuż po jego zakończeniu, a także w wyniku nadużywania alkoholu rozpatrywanego jako wieloletni proces. W naszej bazie wiedzy prezentujemy najpowszechniejsze schorzenia związane z nadużywaniem alkoholu i chorobą alkoholową.

Krwawienie z żylaków przełyku

Żylaki przełyku są spowodowane nadciśnieniem wrotnym i przeciążeniem splotu żołądkowo-przełykowego nadmierną ilością przepływającej krwi.

Więcej

Paranoja alkoholowa

Paranoja alkoholowa występuje u mężczyzn, zwykle po 40 roku życia. Pojawienie się wyraźnych objawów choroby poprzedzone jest na ogół nadmierną podejrzliwością wobec partnerki.

Więcej

Upojenie alkoholowe

Upojenie alkoholowe które określa się również jako upicie zwykłe, stanowi naturalną reakcję organizmu, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego na alkohol etylowy. Alkohol ten jest przyjmowany drogą doustną w postaci wódek, win, piwa innych podobnych napojów.

Więcej

Alkoholowy zespół abstynencyjny

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, w skrócie AZA to stan chorobowy, który pojawia się przeciętnie od 12 do 24h po przerwaniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu.

Więcej

Halucynoza alkoholowa ostra

Ostra halucynoza alkoholowa opisana została w 1883 r. przez Kraepelina. Jest ona drugą co do częstości występowania psychozą alkoholową i towarzyszy innym objawom zespołu abstynencyjnego. Przez niektórych uważana jest za odmianę majaczenia alkoholowego.

Więcej

Majaczenie alkoholowe

Majaczenie alkoholowe to stan zaburzeń świadomości z iluzjami, omamami oraz urojeniami trwający do tygodnia. Często towarzyszą mu zaburzenia wegetatywne i inne objawy somatyczne.

Więcej

Kac

Kac czyli złe samopoczucie występujące kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości napojów alkoholowych. Etanol zawarty w napojach alkoholowych odpowiada za stan tzw. upojenia alkoholowego. Jego picie zmienia jednak metabolizm organizmu, gdyż jest on wydalany praktycznie w całości w postaci zmienionej.

Więcej

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki to proces zapalny trzustki. Proces zapalny może mieć charakter przewlekły bądź ostry; wyróżnia się stąd dwie postaci schorzenia, różniące się etiologią, symptomatologią i sposobem leczenia.

Więcej

Marskość wątroby

Marskość wątroby charakteryzuje się zastępowaniem komórek włóknami tkanki łącznej, które zaburzają jej prawidłową budowę, doprowadzając do upośledzenia funkcji metabolicznych, utrudnienia odpływu żółci oraz są przyczyną powstania nadciśnienia wrotnego.

Więcej

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa (organiczny zespół Korsakowa, psychoza Korsakowa lub zespół amnestyczny Korsakowa) - neuropsychiatryczne zaburzenie na podłożu organicznym o różnej etiologii. Jego nazwa pochodzi od rosyjskiego psychiatry Siergieja Korsakowa.

Więcej

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka, a właściwie zapalenie żołądka, to stan chorobowy, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez różne czynniki etiologiczne wywołujące reakcję zapalną.

Więcej
 

 

Adres

ul. Organowa 6 /15
20-882 Lublin

ul. Organowa 9/7
20-882 Lublin

czynne: pn.- nd.  7.30 - 22.00

Więcej

Kontakt telefoniczny
tel. kom. 601 303 331

Wizyty
domowe

Więcej