zamknij Serwis używa plików cookies w celu identyfikacji i konfiguracji użytkownika, sesji, statystyk.

Upojenie alkoholowe

Upojenie alkoholowe zwykłe (ebrietas simplex), które definiuje się także jako upicie zwykłe, głównie można poznać po zmianach zachowania (agresywność, euforia, smutek, labilność emocjonalna) oraz zaburzeniach koordynacji nerwowej (bełkotliwa mowa, brak koordynacji ruchowej), co stanowi naturalną reakcję organizmu, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego na alkohol etylowy. Objawy pojawiają się osobniczo, u osób wyjątkowo wrażliwych od 0,3 promila. Są także osoby, u których nie dochodzi do upojenia alkoholowego pomimo stężenia alkoholu we krwi na poziomie 1,5-2 promila. Tradycyjnie wyróżnia się w upojeniu zwykłym 3 fazy, zwane również stadiami:

  • faza podchmielenia, czyli ekscytacji, w której obserwuje się wzmożoną aktywność przy obniżonej jednak precyzji ruchów, zmniejszenie krytycyzmu i zdolności logicznego, przyczynowego myślenia oraz pewną nieadekwatność w reakcjach uczuciowych i zachowaniu,
  • faza właściwego upojenia, w której występuje chwiejny chód, bełkotliwa mowa, posługiwanie się banalnymi frazesami, dalsze zmniejszenie krytycyzmu i zdolności logicznego, przyczynowego myślenia oraz pogłębienie nieadekwatności w reakcjach uczuciowych i zachowaniu. W fazie tej występuje również cały szereg innych symptomów, które łącznie nazywa się „zachowania się pijaków”,
  • faza głębokiego upojenia, zwana również porażenną, w której występują stopniowo pogłębiające się zaburzenia świadomości, zahamowania ruchowe i wreszcie sen.

Upojenie alkoholowe w fazie podchmielenia, a zwłaszcza w początkowym okresie właściwego upojenia, może przybierać bardzo różnorodne postacie (euforyczną, maniakalną, depresyjną, dysforyczno-eksplozywną, histeryczną), których rodzaj w dużym stopniu zależy od cech osobowości oraz stanu ośrodkowego układu nerwowego.

Stany upojenia alkoholowego mogą pozostawić po sobie jedynie fragmentaryczną pamięć doznanych przeżyć i swojego zachowania się, niekiedy jednak pamięć ta może być całkowicie zniesiona. Bardzo często upojenie zwykłe pozostawia niepamięć w alkoholizmie przewlekłym.

Wstecz